Anahtar Kelime Planlayıcı Nedir ? En İyi Nasıl Kullanılır ?

Anahtar Kelime Planlayıcı Nedir ? En İyi Nasıl Kullanılır ?

yazar profil resmi Emin Bilge - SEO Specialist
tarih ikonu 2021-12-03
Anahtar Kelime Planlayıcı Nedir ? En İyi Nasıl Kullanılır ?

İnternet sitelerinin başarılı olmasını sağlayan unsurlardan bir tanesi de anahtar kelimelerdir. Anahtar kelimeler, basit tabirle sıkça aratılan veya aratılma eğiliminde olan kelime ve kelime gruplarıdır. Site içi trafiği arttırmanın en etkili yollarından biri olan anahtar kelime kullanımı, anahtar kelime planlayıcı ile çok daha kolay bir hal almaktadır.

google anahtar kelime planlayıcı

Anahtar kelime kullanarak tanıtım ve hizmet yazıları oluşturmak, hem web sitenizin ön plana çıkmasını hem de okuyucuların yazılarınızı kolayca taramasını sağlamaktadır. Bu nedenle anahtar kelime bulma arayışı içerisinde olan bireyler Google tarafından sunulan anahtar kelime hizmetlerinden faydalanabilmektedir.

 

Google Anahtar Kelime Planlayıcı Nedir?

Google tarafından sunulan hizmetlerden biri olan anahtar kelime planlayıcı, Ads hizmeti alan bireylere sunulmaktadır. Hem reklamların hem de yazıların ön plana çıkabilmesi, ilgi çekici olabilmesi ve buna benzer pek çok olumlu durum için anahtar kelimelere ihtiyaç duyulmaktadır. Google anahtar kelime planlayıcı, firmanızın ihtiyaç duyduğu her kelime ve kelime öbeğini sunmaktadır.

Google tarafından sunulan bu planlayıcı, anahtar kelime fikirleri arayışını sona erdirmektedir. Anahtar kelime fikirleri araştıran bireyler, tamamen firmaya yönelik anahtar kelimeleri rastgele şekilde bulamayacaklarını bilmelidir. Zira Google anahtar kelime planlayıcı programı, tamamen veriler doğrultusunda işlemekte ve bu sayede ciddi bir başarı sağlamaktadır.

Firma yararına en etkili anahtar kelimeleri bulmak isteyen, ancak bu işlemler için ücret ödemek istemeyen bireyler, anahtar kelime planlayıcı ücretsiz konusunu araştırmaktadır. Bu noktada bilinmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Google araçlarından biri olan anahtar kelime planlayıcı ücretsiz olarak kullanılabilmektedir. Ancak ücretsiz olarak hizmet almak isteyen vatandaşlar, ücretsiz versiyonun sınırlı olduğunu bilmelidir. Yani, anahtar kelime planlayıcı hizmetini ücretli alan bireyler, daha fazla veriye erişebildiği için daha başarılı olmaktadır.

Anahtar kelime planlayıcısı kullanmak isteyen firma sahipleri, eğer Ads hizmetlerini kullanıyorsa, ücretsiz şekilde Google’ın anahtar kelime planlayıcısını kullanabilmektedir. Ücretsiz versiyonda da firmanıza yarar sağlayacak kilit kelime ve kelime gruplarını öğrenebilmeniz mümkün olacaktır.

Anahtar Kelime Planlayıcı Ne İşe Yarar?

Anahtar kelime planlayıcı, en temel tabirle anahtar kelime analizi yapmanıza yardımcı olur. Bu bağlamda anahtar kelime olarak kullanmak istediğiniz sözcüklerin ne denli uygun olduğunu tespit etmenize yardımcı olmakta ve öneriler yaparak firmanızın SEO uyumlu hale gelmesi için yapmanız gereken adımları fark etmenizi sağlar.

Firmasını geliştirebilmek için en çok tıklanan anahtar kelimeler konusunu araştıran bireylerin kullanabileceği bu Google aracı, hem yeni anahtar kelimeler bulabileceğiniz hem de var olan anahtar kelimelerin uygunluğunu öğrenebileceğiniz bir işleyişe sahiptir. Bu sayede ihtiyaç duyduğunuz anahtar kelime işlemlerinizi tek çatı altında toplayan bir servis olmayı başarmıştır. Anahtar kelime planlayıcı kullanmanın avantajları aşağıdaki listede belirtilmektedir.

 1. Web sitenizdeki trafiğin arttırılmasına sebep olarak isminizin duyurulmasına yardımcı olur.
 2. Belirlediğiniz anahtar kelimelerin okuma, araştırma, tıklama gibi alanlardaki verilerini görmenizi sağlar.
 3. Firmanıza ait olan web siteniz için planlama yapmanıza yardımcı olur.
 4. Reklam kampanyalarında kullanılabilecek anahtar kelime seçeneklerini sunar ve tanıtımın daha başarılı olmasına vesile olur.
 5. Anahtar kelime istatistiklerini öğrenmenizi ve bu doğrultuda hareket etmenizi sağlar.

Yukarıda da rahatça görülebildiği gibi anahtar kelime planlayıcı, yalnızca anahtar kelime bulmanıza yardımcı olmaz. Buna ek olarak anahtar kelimelerin etkili olmasını sağlar ve ön plana çıkmanızı destekler. Bu nedenle kendi firmasını ön plana çıkartmak isteyen bireylerin anahtar kelime planlayıcı kullanması tavsiye edilmektedir.

 

Anahtar Kelime Planlayıcı Nasıl Kullanılır?

keyword planner nasıl kullanılır

Google hizmetlerinden bir tanesi olan Keyword Planner, kullanımı oldukça kolay bir araçtır. Bu sayede teknoloji ile arası olmayan bireyler bile, anahtar kelime planlayıcıyı rahatlıkla kullanabilmektedir. Bu aracı kullanabilmek için takip etmeniz gereken adımlar aşağıdaki listede sırasıyla belirtilmektedir.

 1. İlk olarak Google Ads girişi yapmanız gerekmektedir. Bu adımda kendi e-posta adresinizi ve hizmet almak istediğiniz web sitenizin URL’sini yazmanız gerekecektir.
 2. Ana ekrana erişim sağladıktan sonra bulunduğunuz sayfanın üst panelinde yer alan “Araçlar” simgesine tıklayınız.
 3. Karşınıza çıkan sekmede “Anahtar Kelime Planlayıcı” seçeneğini işaretleyiniz.
 4. Bu adımdan sonra “Anahtar kelime bul” ve “Arama hacmi ve tahminleri alın” adlı iki seçenek çıkacaktır. Yapmak istediğiniz işleme göre seçiminizi yapabilirsiniz.
 5. Anahtar kelime fikirleri edinmek için “Anahtar kelime bul” seçeneğine tıklayıp işiniz ile ilgili kelime gruplarını arama çubuğuna yazabilirsiniz.
 6. Aklınızda olan anahtar kelimelerinin arama hacmini yani, uygunluğunu öğrenmek için ise “Arama hacmi ve tahminleri alın” seçeneğine tıklayıp panele istediğiniz anahtar kelimeyi yazabilir ve verileri görüntüleyebilirsiniz.
 7. Aramalarınız doğrultusunda işinize ve firmanıza en uygun anahtar kelime öbeklerini bulabilirsiniz.

Yukarıda belirtilen bu adımlar sayesinde firmanızı büyütebilir, aramalarda ön plana çıkabilir ve reklamlarınızın ilgili kesime daha kolay bir şekilde erişmesini sağlayabilirsiniz. Bu avantajlı durumlardan faydalanmak için Keyword Planner uygulamasını kullanarak tüm anahtar kelime işlemlerinizi kolay bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

YORUM YAP
Son Yazılarımız