Meta Açıklama (Meta Description) Nedir ?

Meta Açıklama (Meta Description) Nedir ?

yazar profil resmi Emin Bilge - SEO Specialist
tarih ikonu 2021-12-05
Meta Açıklama (Meta Description) Nedir ?

İnternet sayfaları ile ilgili bir kavram olan ve son yıllarda yoğun olarak kullanılan; meta description nedir? Meta açıklama son yıllarda dikkat çeken sanal kavramlardan birisidir. Peki tam olarak ne anlama gelmektedir ve hangi alanlarda kullanılır? Konunun tüm ayrıntılarına değinelim:

 

Meta Açıklama Ne Anlama Gelir?

 

Meta açıklama temel olarak bir internet sayfasının kısa özetini oluşturan özelliği olarak ön plana çıkar. Pek çok arama motoru, araştırma sonuçları kısmında genel olarak en fazla 160 karakter içerecek şekilde meta açıklaması görüntüleyerek hizmet verir. Kısaca arama motorunda çıkan internet sitesi başlığı altında yer alan kısa açıklamadır. Meta açıklama kullanıcıların tıklanma oranlarında büyük farklılıklara sebep olabilir. Zira henüz siteye giriş yapılmadan içerik hakkında bilgi edinmesini sağlar.

 • Kod Örneği

Kod adı altında mevcut meta adının gösterimi örneklendirir. Önce başlık ve ardından meta açıklamasına yer verilir. Ardından tekrar alt başlıkla devam edilir.

 • En Uygun Biçim

Meta açıklama etiketleri, SERP’ler aracılığıyla kullanıcı tıklaması sağlamakta önemli bir ayrıntıdır. Bu kısa paragraf içerikleri aracılığı ile, bir internet sitesinin detayları ile ilgili bilgi sahibi olunur. Bir sayfada yapılan meta açıklaması etkin ve doğal olmalıdır. Elbette sıpam olmayan bir şekilde düzenlenmelidir. Bunun yanı sıra sayfada hedeflenen anahtar kelimeler açıklamasında kullanılmalıdır. Kullanıcıları çekecek ilginç ve orijinal içerikler barındırmalıdır. Açıklama yapılan sayfa İle bağlantılı olması gerekir ve diğer sayfaların açıklamasından tamamen bağımsız olmalıdır.

 • Optimal Uzunluk

Meta açıklaması uzunluğu; 155 ve 160 karakteri kadar olmakla birlikte; herhangi bir uzunlukta düzenlenebilir. Meta açıklamalarının uzunluğu konusunda dikkat edilebilecek en önemli etken; yeterli uzunluğa sahip olmasıdır. Bu sebeple genel olarak 50 ve 160 karakter aralığındaki açıklamaların yapılması önerilmektedir. Optimum uzunluk bir amaç değil araç olarak kullanılır ve meta açıklaması yapılırken temel amaç tıklama ve değer oranını arttırmak olmalıdır.

 

Google Sıralama Etkeni Nasıl İşler?

 

Meta description olarak da ifade edilen kavram dahilinde; Google sıralama etkinliği de bir diğer önemli ayrıntı olmaktadır. Uygulama dahilinde 2019 senesinde meta açıklamalarının ve anahtar kelimelerinin Google'ın internet araması için yapılan sıralama algoritmasını etkilemediği bildirilmiştir.

Bunun yanı sıra mevcut meta açıklamaları bir sayfaya ait tıklanma oranı etkileyebilir ve bu durumda sayfaya ait sıralama yeteneğini değiştirebilir. Dolaylı şekilde sıralama yeteneğinin olumlu yönde değiştiği ifade edilebilir.

 

Meta Açıklamasının SEO Uygulamaları İle Bağlantısı

meta açıklamasının seo ile bağlantısı

Meta açıklamaları bölümü ile SEO uygulamaları arasında da belli bir ilişki vardır. Şimdi bu bağlantıları inceleyelim:

 • Reklam yazılarının etkileyici olması: Meta açıklama etiketi, reklam metinlerindekine benzer işlevlere karşılık gelir. SERP aracılığı ile bir internet sitesine kullanıcı çekmesi dolayısıyla arama kısmında çok görünür. Bu alanda farklı ve orijinal içerik oluşturmak, önemli noktalara temas eden anahtar kelimeler kullanmak okunurluğunu artıracak ve tıklanma konusunda faydalı olacaktır. Arama motoru sonuç sayfasında yer alan tıklanma oranlarını yükseltmek için; dikkat çeken uygulamalardan birisi de anahtar kelimeleri kalın olarak kullanmak gereklidir. Bu sayede daha fazla dikkat çekerek aramalara daha fazla rağbet edilir. Meta keywords nedir sorusunun yanıtı olarak, anahtar kelimelere dair açıklama gösterilebilir.
 • Tekrarlanan etiketleri tercih etmemek: Tıpkı başlıkta yer aldığı gibi her sayfada bulunan meta açıklamalarının da orijinal olması önem arz etmektedir.
 • Tırnak İşareti Kullanmamak: Meta açıklamasında kullanılan tırnak işareti; arama motorunda çıktığında tanımı kesebilir. Bu nedenle karışıklığı önlemek adına en iyi yol; tırnak işareti benzeri uygulamaları kaldırmaktır.
 • Meta açıklamasını gerekliliğine göre yazmak: Kimi zaman meta açıklaması yazmamak da içeriğe fayda sağlamak adına gerekli olabilir. Çünkü çeşitli arama motorları bir medya tanımı oluşturduğundan, potansiyel kullanıcıların aramış olduğu anahtar kelimeleri gösterir.

Örneğin çeşitli sosyal medya uygulamaları, görünürdeki açıklama olarak sayfaların meta açıklama etiketini kullanır. Bu açıklama olmadan; sosyal medya siteleri buldukları ilk metni kullanır. Dolayısıyla internet sitesinin içeriği hakkında doğru ve sağlıklı bir bilgi paylaşımı amaçlanıyorsa gerektiğinde başarılı bir meta açıklaması eklenebilir.

Kimi durumlarda arama motorları aracılığıyla bir internet sayfasının HTML’sinde belirtilen meta açıklaması geçersiz kılınabilir. Bunun nasıl gerçekleşeceği tahmin edilemezse de genelde Google uygulaması tarafından bir kullanıcı cevabı yeterli görüldüğünde uygulanır.

 

Meta Açıklamasında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

 

 • Öncelikle her sayfa için özgün bir metin oluşturulması gerekir.
 • Sayfada yer alan anahtar kelime meta açıklaması içinde bulunmalıdır; fakat 2 ya da 3 kereden fazla kullanılmamalıdır.
 • Açıklama mevcut internet sitesinin içeriğini özetleyecek şekilde doyurucu ve yeterli olmalıdır.
 • Aynı zamanda arama motorlarını amaçlayarak değil; mevcut kullanıcıları doğru şekilde bilgilendirmek amacıyla içerikler hazırlanmalıdır.

Bir meta açıklaması yapılırken, kelimelerin sitenin içeriği ile bağlantılı olması ve doğru şekilde oluşturulması çok önemlidir. Aksi takdirde arama motoru algoritmaları tarafından beğenilmeyebilir ve sayfa üzerinden farklı cümleler seçilir. Yine karakter limitinin aşıldığı durumlarda; yazının devamına dair bir uyarı yer alır.

YORUM YAP
Son Yazılarımız