Alexa Nedir? Alexa Değeri Nasıl Düşürülür?

Alexa Nedir? Alexa Değeri Nasıl Düşürülür?

yazar profil resmi Emin Bilge - SEO Specialist
tarih ikonu 2021-06-27
Alexa Nedir? Alexa Değeri Nasıl Düşürülür?

Alexa değeri nedir? Alexa hakkında bilgi vermeye ve Alexa değerini düşürmeye dair ayrıntılara değinmeyi amaçladığımız yazımızda öncelikle kavramın ne olduğuna ve uygulamanın nerelerde kullanıldığına bakalım. Alexa uygulamasının oldukça faydalı ve ayrıntılı bir donanım olduğunu söylemek mümkündür. Şimdi Alexa nedir, nasıl hesaplanır birlikte bakalım:


Alexa Nedir? Ne İşe Yarar?


Alexa internet dâhilinde bulunan bütün siteleri, belli bazı kriterler üzerinden sıralamaya koyan bir uygulama ve kuruluş olarak bilinmektedir. Oldukça kapsamlı olan uygulama dâhilinde internet sitelerinin hepsi detaylı şekilde incelenir ve bulunduğu bölge aynı zamanda dünya çapında derecesi hesaplanır. 


Alexa Değeri Nedir?


Yukarıda bahsedildiği şekilden, internet sitelerine dair inceleme ve karşılaştırma yapılmasının ardından belli bir site için çıkarılan derecelendirme Alexa değeri olarak geçer. Gerek bulunulan ülke çapında gerekse de dünya bazında bir derecelendirmeye tabi tutulur. SEO sıralamasına etki ettiği düşünülse'de Alexa değerinin Google ve diğer arama motorlarınca sıralama sinyali olarak kabul edilmediği açıkça ortadadır.

 

Alexa Kaç Yılında Kuruldu?


1996 senesinde kurulmuş bir şirket olarak hizmet vermeyi sürdüren uygulama, pek çok yeni sistem hizmetine göre çok daha eskidir ve bu nedenle oldukça kuvvetli bir veri tabanına sahiptir. Herhangi bir web sitesi için bilgi alınmak istenildiğinde bakılan ilk ölçütlerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. 
Alexa nedir ne işe yarar? Konu dâhilinde verilen bilginin ardından Alexa’nın sitelere dair bilgileri nasıl elde ettiği merak konusu oluyor. Şimdi kısaca bu konuya değinelim: 

 

Alexa ve Sitelerden Elde Edilen Bilgiler


Alexa internet sitelerine dair bilgileri pek çok kaynaktan elde etse de; temel olarak browser eklentileri sayesinde alınan veriler ışığında bilgi sağlamaktadır. Alexa dâhilinde en çok dikkat çeken siteleri yine internet aracılığı ile kolaylıkla bulmak ve listesine ulaşmak mümkündür. Uygulama dâhilinde dünya çapında ve ülkeler sıralaması bazında ön plana çıkan sitelerin listesini bulmak ve incelemek oldukça kolay bir işlemdir.
Alexa Amazon’a bağlı olarak kurulan ve genel anlamda internet sitesi trafiği ile ilgili bilgi vermeyi amaçlayan bir web sitesi olarak kurulmuştur. Bu nedenle site dâhilinde yer alan sıralama oldukça dikkat çekici ve kullanıcılar tarafından önemsenen bir uygulamadır. 
Alexa sıralaması olarak da geçen bilgi dâhilinde bir siteye ait değer ne kadar düşük olursa; site o kadar fazla ziyaretçi alan ve değerli bir alan olarak görünür. Örnek vererek rakamlarla açıklamak gerekirse, Alexa bünyesinde dünya çapındaki değeri 2 bin civarında olan bir sitenin değeri, 40 bin civarında değeri bulunan bir siteden daha önemli olarak göze çarpar. Şimdi mevcut internet sitesinin Alexa değerini düşürerek; mevcut değerini artırmak için neler yapılabileceğine birlikte bakalım:
 


Alexa Değeri Nasıl Düşürülür?


•    Alexa değerini düşürmek için öncelikle Alexa’ya bağlı mevcut araç çubuğunu indirmek ve bunu kullanarak siteye giriş yapmakta fayda vardır. Çünkü ülkemizde bu araç çubuğunun kullanımı az olduğu için sitede bu şekilde dolaşmak Alexa’yı düşürmeye yardımcı olacaktır.
•    Alexa değeri düşürme konusunda dikkat edilebilecek bir diğer husus da; kaliteli içeriklere sahip olması koşuluyla çeşitli blog ve forumlardan reklam ya da link alınabilmesi olacaktır. Web master siteleri üzerinden alınan reklam ve linkler mevcut siteye web mastırların girmesini sağlayacak ve Alex oranının düşürülmesine katkı sunacaktır. 
•    Alexa düşürülmesi için yapılabilecek bir başka uygulama, liseye dair içeriklerin her zaman kaliteli bir şekilden ve rahat okunabilecek bir düzende oluşturulmasıdır. Özellikle yazıları eklenecek dikkat çekici ve anlamlı görseller okunma anlamında kolaylık sağlayacaktır. Fotoğraf ve mümkünse video eklenmesi önemlidir; çünkü bu sayede gelen ziyaretçilerin sitede daha uzun süre kalması sağlanabilir. Uzun süre kalımdan Alexa buna göre bir değerlendirme yapar ve değerinin düşmesine bu etken de yardımcı olur. 
•    Çeşitli araç çubukları ve siteye yardımcı bazı araçların kurulumu Alexa değerinin düşürülmesi için faydalı olabilecek etkenler arasındadır.


Alexa Sitesine Dair Puanları Görmek


Oldukça kolay bir işlem olan ve internet sitesine dair puanın yani değerinin görülebildiği uygulama şu şekilde işlemektedir: İlk olarak alexa.com sitesini girilir ve ardından arama kısmında sitenin adresi yazılarak inceleme başlatılır. Bu şekilde bakılmak istenen sitenin hem dünya çapında hem de hizmet sunduğu ülke çapında değerinin ne olduğunu ve kaçıncı sırada oldu doğrudan görülebilir. 


 
Dolayısıyla Alexa dâhilinde bir siteyi araştırmak ve incelemek için site için özel bir bilgi girmeye ve o sitenin sahibi olmaya gerek yoktur. Bu yöntemle Alexa bünyesinde yer alan tüm siteler rahatlıkla araştırılabilir. Aynı zamanda Alexa bünyesinde ülkeler bölümü de mevcuttur. 
Bu seçildiği takdirde ülke içinde kullanıcıların en fazla tercih ettiği ilk 100 site kolaylıkla bulunabilir. Siteleri incelerken bir diğer ipucu da Türkçe bölümü seçildiği vakit en çok giriş yapılmış olan Türk sitelerinin de görülebilmesidir.
Alexa nedir, Alexa sıralaması neye göre belirlenir, Alexa dâhilinde yer alan siteler nasıl kolaylıkla incelenebilir; yazımızda bu konuların detaylarına değinmeyi amaçladık. Aynı zamanda internet siteleri için önemli olan Alexa değeri düşürme konusundaki bilgilere de değindik.

YORUM YAP
Son Yazılarımız