Görüntülü Reklam Ağı (GDN) Nedir ? En Güncel Rehber !

Görüntülü Reklam Ağı (GDN) Nedir ? En Güncel Rehber !

yazar profil resmi Emin Bilge - SEO Specialist
tarih ikonu 2021-07-03
Görüntülü Reklam Ağı (GDN) Nedir ? En Güncel Rehber !

Google üzerinden verilen reklamlar, yüksek bir başarı oranına sahip olduğu için her geçen gün yaygınlaşmaktadır. Günümüzde hemen hemen her web sitesinde Google Ads ürünleri ile oluşturulmuş reklamları görmek mümkündür. Bu bağlamda firmasını tanıtmak ve satışlarını arttırmak isteyen bireyler, GDN nedir sorusuna yanıt aramaktadır.

GDN, Google hizmetlerinden biri olup Görüntülü Reklam Ağı anlamına gelmektedir. Bu hizmet, reklamların görüntülü bir şekilde iletilmesini sağlayarak, reklamların çok daha ilgi çekici bir hal almasını sağlamaktadır. Zira reklamcılık sektöründe en önemli unsurlardan bir tanesi görsellerdir. GDN örnekleri konusu üzerine araştırma yapan bireyler, görüntülü reklam ağının birden fazla çeşitte olduğunu bilmelidir. GDN çeşitleri şu şekildedir:

  1. Video reklamlar
  2. Görüntülü reklamlar
  3. Metinli reklamlar
  4. Zengin medya reklamları

Bu 4 GDN türü ile ilgili daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki başlıklara göz atabilir ve firmanızın istek ve ihtiyaçları doğrultusunda görüntülü reklam ağı türüne karar verebilirsiniz.

Video Reklamlar

Video reklamlar, genellikle Youtube gibi videolu reklam yayınlanan platformlarda gösterilmektedir. Bu tür tanıtımlarda reklam videosu en az 5 saniye boyunca yayınlandığı için kitlenizin reklamı görmeme olasılığı bulunmamaktadır. Youtube gibi video platformlarına ek olarak GDN reklam örnekleri web sitelerinde de görülebilmektedir. 

görüntülü reklam ağı

Görüntülü Reklamlar

Görüntülü reklamlar, herhangi bir video ya da animasyon içermemektedir. Bu tür GDN reklamlar her türlü web sitesine yerleştirilmeye uygundur. Bu sayede Google anlaşmalı tüm sitelerde görüntülü reklam yayınlanabilmektedir. Görüntülü reklamlar, çoğu zaman firmanın ön plana çıkartmak istediği ürünleri ve cazip fiyatları belirtmektedir. Bu sayede hedef kitleye erişim artmaktadır. Hedef kitlenize maksimum erişim için Seozon.net sayesinde yapabilirsiniz

Metinli Reklamlar

Metin reklamlar, arama ağının reklam modelleri ile büyük bir benzerlik göstermektedir. Bu tür GDN örnekleri, bir başlık ve tanıtım yazısından oluşmaktadır. Firmalar, web sitelerinde en çok beğenilen yazıları bu reklam türü sayesinde tanıtmaktadır. Bu modelde de site içi trafiğin arttırılması ilk hedefler arasında yerini almaktadır.

Zengin Medya Reklamları

Zengin medya reklamları, ön plana çıkan reklam modelleri arasındadır. Zira bu reklam türünde reklam ile karılaşan kullanıcıların etkileşimlerine göre reklam çeşitlenmektedir. Yani, bu reklam türünü kullanan firmalar çok daha kolay bir şekilde etkileşim kazanabilmekte ve bilinir hale gelebilmektedir.

zengin medya reklamları

GDN Reklam Örnekleri

Son dönemlerde reklam türleri arasında ön plana çıkan modellerden bir tanesi de GDN (Görüntülü Reklam Ağı) olmaktadır. Bu tür reklamlar oluşturmak ve firmasını ön plana çıkartmak isteyen bireyler, GDN reklam örnekleri araştırması yaparak detaylı bilgi edinmek istemektedir. GDN reklam, ismen pek bilinmese de, internet kullanan her bireyin sıkça karşılaştığı bir reklam türüdür. Örnek vermek gerekirse bir haber sitesinde yan veya üst panellerde beliren reklamlar, GDN  türündeki reklamlara bariz bir örnektir. Buna ek olarak pek çok alanda GDN örnekleri ile karşılaşmak mümkündür.

GDN reklamlar, internet kullanan bireylerin dikkatini çekebilmek için oluşturulmaktadır. Bu sayede bireyler, bu reklamların üzerine tıklayarak reklam veren firmanın internet sitesine erişim sağlayabilmekte ve trafik oluşturabilmektedir. Buna ek olarak reklam veren firmanın satışlarında gözle görülür değişiklikler olmaktadır. Aynı zamanda kullanıcı deneyimi eğer yüksek ise alınabilecek maksimum verim alınabilir.

GDN Reklam Oluştururken Nelere Dikkat Edilmelidir?

GDN reklam türleri, satışları ve site trafiğini arttırabilmenin en etkili yollarından biridir. Üstelik uygun fiyatlı olmasına rağmen etkili sonuç alınmasına yardımcı olması, bu reklam türlerini ön plana çıkartmaktadır. Görüntülü reklam ağı nedir diye düşünen ve firması için kullanmak isteyen bireyler, GDN reklamları oluştururken bazı hususlara dikkat etmelidir. Zira oluşturduğunuz reklam iyi olmazsa, site trafiğinin arttırılması zor olacaktır. GDN reklamları oluştururken mutlaka dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir:

  1. GDN reklamlar, site ziyaretçilerinin ilgisini çekmelidir. Bu bağlamda canlı ve alışverişe teşvik eden renklerin kullanılması tavsiye edilir.
  2. Bu reklam türlerinin göze çarpabilmesi için yazılar büyük olmalıdır. Bu sayede reklam yerleştirilen web sitesine giren bir birey, bu tanıtımı hızlıca fark edecektir.
  3. Reklam oluştururken dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi de hedef kitle odaklı olmaktır. Eğer istediğiniz kitleye hitap edemiyorsanız, firmanızı başarıya ulaştırmanız zorlaşacaktır.
  4. Eğer satış hizmeti sunan bir firmanız varsa mutlaka reklamlarda görselleri ön plana çıkartmalısınız. Böylece potansiyel müşterileriniz sitenizi daha fazla ziyaret edecektir.
  5. Reklamlarınızda yazılar olacaksa mutlaka yazıları az ve öz tutmalısınız. Zira hiçbir birey, reklamlarda uzun yazılar okumak istemeyecektir.

Yukarıdaki hususlara dikkat ederek GDN reklamınızı şekillendirirseniz elde edeceğiniz başarı çok daha yüksek olacaktır. Etkili reklam oluşturmak için uzmanlardan yardım alabilir ve daha profesyonel bir imaj çizebilirsiniz.

GDN Reklam Kullanmanın Avantajları

Son dönemlerde sıkça tercih edilen GDN örnekleri, sayısız avantajlı durumu beraberinde getirmektedir. GDN reklam kullanan bireyler, uygun fiyatlara sayısız bireye erişim sağlayabilmekte ve hizmetlerinin daha fazla insan tarafından fark edilebilmesine yardımcı olabilmektedir. Bunun yanı sıra firmanın bilinirlik seviyesi arttırılabilmekte ve büyük bir firma olmak için önemli bir adım atılabilmektedir. Bu tür olumlu durumlardan faydalanmak için GDN reklamlarını tercih edebilirsiniz.  

YORUM YAP
Son Yazılarımız