Google Adsense Nedir ? Adsense ile Nasıl Para Kazanılır ?

Google Adsense Nedir ? Adsense ile Nasıl Para Kazanılır ?

yazar profil resmi Emin Bilge - SEO Specialist
tarih ikonu 2021-08-13
Google Adsense Nedir ? Adsense ile Nasıl Para Kazanılır ?

Google bünyesinde sunulan pek çok içerikten birisi olan ve faydaları ile ön plana çıkan uygulama; Adsense nedir, ne işe yarar? Google, yıllar içerisinde uygulamasına farklı içerikler ekleyerek kendini geliştirme yoluna gitmektedir. 
Zaten çok sayıda kullanıcı tarafından takip edilen ve en popüler arama motorlarından birisi olan Google bünyesinde sunulan uygulamalardan birisi de; Adsense olmaktadır. Peki Google Adsense uygulaması tam olarak ne anlama gelir ve hangi alanlar için kullanılır? Şimdi uygulamanın ayrıntılarına değinelim ve merak edilen konuları yanıtlayalım:


Google Adsense Ne Anlama Gelir?


Google Adsens ile düzenli şekilde içerik üretilmeye devam edilirken; alınan reklamlar sayesinde gelir artırılabilir. İnternet aracılığıyla para kazanma yoluna gidenler açısından faydalı bir uygulama olarak görülen Google Adsense pek çok açıdan kolay uygulanan ve risk barındırmayan bir içerik olarak değerlendirilmektedir. 
YouTube kanalı ya da internet sitesi aracılığıyla Google Adsense kullanımı mümkündür. Sözü edilen mecralarda reklam yayınlayarak para kazanmak uygulama dahilinde oldukça kolay bir işlemdir. Peki Google Adsense uygulamasının işleyiş mantığı nedir? 
Uygulamanın temel mantığı oluşturulan bir internet sitesi ya da YouTube kanalı ile çeşitli firma ya da şahıslardan reklam alınarak bu mecralarda yayınlanır. Hem firmalar kendi reklamını farklı mecralara üzerinden yayınlanmış olur hem de yayınlayan internet sayfası ya da YouTube kanalı reklam geliri elde eder.
Bunun yanı sıra Google internet sitelerine uygun reklam seçiminde belli bir algoritma ile hareket eder. Bu şu anlama gelir; yayına alınacak bir reklam belli içeriklere sahip olmalı ve hedeflenen grup için uygun olmalıdır. Verilmek istenen reklamların çok farklı içerikleri olduğu için; bu çeşitlilik sayesinde pek çok internet sitesi sahibi reklam verebilir. Bir diğer alternatif reklam alanı da Google ads nedir ? makalemizden öğrenebilirsiniz.


Google Adsense Ücretli Midir?

google adsense ücretli mi
Google Adsense ücretli mi? Yayıncılar için ücretsiz olarak sunulmaktadır. Uygulama dahilinde sunulan pek çok ayrıntı mevcuttur ve kullanıcılar bu içeriklere kolaylıkla erişebilmektedir. Dolayısıyla uygulamaya giriş yapılmasının ardından çeşitli ayrıntılarla internet siteleri için reklamlara erişmek ve kazanç elde etmek mümkündür.


 
Google Adsense Hesabı Açma

google adsense hesabı açma
Google Adsense hesabı açma adımları oldukça kolaydır. Birkaç aşama ile Google Adsense hesabı oluşturularak hedeflenen içeriklere erişilebilir. Ancak bunun için başlangıçta 2 tane unsur gereklidir. Bunlardan birincisi kişiye ait bir Google hesabı ve yine kişiye ait bir içeriktir. Bu bir internet sitesi ya da bir YouTube hesabı olabilir. 
Daha önce herhangi bir Google hizmeti kullanıldıysa, bu zaten kişisel bir Google hesabının bulunduğu anlamına gelir. Çünkü herhangi bir Google uygulamasına kişisel hesap olmadan erişilemez. Eğer daha önceden Google kullanıcısı değilseniz, sorun değil. Oldukça kolay bir şekilde Google hesabı alınmaktadır. 
Sahip olunan içerik özgünse ve aynı zamanda Google Adsense program politikası ve içeriğine uygunsa; içeriği kullanmak için gerekli tüm şartlar tamamlanmış demektir. Google Adsense hesabını oluşturmak için bazı ön işlemler gereklidir. Daha sonra kişiye özel hesap kolaylıkla oluşturulabilir. Şimdi hesap oluşturma adımlarının ayrıntılarına bakalım:
•    Öncelikle Google Adsense uygulamasının adresine girilir.
•    Girilen adres üzerinde yer alan ‘başlayın’ butonuna tıklanır.
•    Google’ın talep ettiği bilgiler girilerek devam edilir. URL için istenen kısma site ait olan ya da kullanılan sitenin URL’si girilebilir.
•    Sayfanın alt kısmında ‘e-posta adresine adsens ile ilgili yararlı bilgiler alın’ kısmına evet ya da hayır şeklinde cevap verilir. 
•    Sayfada ilinde yer alan işlemler tamamlandıktan sonra; Google hesabı açılır.
•    Ülke ya da bölge adı girilir.
•    Daha sonra Google'a Adsens şart ve koşulları okunur ve kabul edilmesi gerekir. Ardından hesap oluşturma seçeneğine tıklanır.
•    Yukarıdaki aşamalar tamamlandığında Adsens hesabının oluşturulma işlemi gerçekleştirilmiş olur.


 
Google Adsense Uygunluk Koşulları Nelerdir?


Google Adsense giriş aracılığıyla reklam alınmak istendiğinde, sunulan içeriğin uygulamanın uygunluk kriterlerini dahil olması gerekir. Bu koşulların karşılanmadığı takdirde başvuru reddedilir. Şimdi Google Adsens uygunluk koşulları nelerdir inceleyelim:
•    Bağımsız ve farklı bir içerik sunulması: Mevcut içerikli hedeflenen kitleye ulaşılmak isteniyorsa; hem özgün hem de farklı şekilde sunulması gerekir.
•    Oluşturulan içeriğin Adsens program koşullarına uyulması: Uygulamaya kayıt olmadan önce incelenmesi tavsiye edilen Adsense program politikaları; aslında içerikle uygulama arasında kurulması gereken bir bağlantıyı tarif eder. İçerik mevcut uygulamanın şartlarını taşımadığı takdirde; kullanımı mümkün olmaz.
•    18 yaşını geçmiş olma şartı: Uygulamanın kullanım şartlarında da sunulduğu gibi yalnızca 18 yaş ve üzerindeki kullanıcılar onay alır. Bu yaş sınırının altındaki kullanıcılar için de; ebeveyn koşu bulunmaktadır. Ebeveyn kendi Google hesabı aracılığıyla kayıt gerçekleştirirse uygulamadan yararlanılabilir. Ancak Adsense hesabını onayının ardından; tüm sorumluluklar ebeveyne ait olur.


Google Adsense Kazanç Miktarı


Google Adsense uygulaması internet üzerinden iş yapan kişilerin reklam geliri elde ederek kazanç sağlama mantı ile ilerler. Peki Adsens uygulaması üzerinden ne kadar para kazanılabilir? Google uygulamasının internet reklamcılığı olarak da tarif edilen Google Adwords de bu alanda dikkat çeken içeriklerden bir diğeridir. Adwords aracılığıyla reklam verildiğinde tıklama başına teklif sunulur ve Adsens aracılığıyla bu reklamlar görünür hale gelir.

YORUM YAP
Son Yazılarımız