Google Trends Nedir ? Ne İşe Yarar ? - Seozon.net

Google Trends Nedir ? Ne İşe Yarar ? - Seozon.net

yazar profil resmi Emin Bilge - SEO Specialist
tarih ikonu 2021-08-15
Google Trends Nedir ? Ne İşe Yarar ? - Seozon.net

Google trends; mevcut arama sözcüklerinin hangi sıklıkla yaratıldığını gösteren Google bünyesinde ücretsiz bir servis olarak hizmet vermektedir. İstenilen anahtar kelimelerin kolaylıkla aratılabildiği uygulama dahilinde; hangi dönem aralıklarında arama yapıldığı da istatistiksel olarak görüntülenebilmektedir.


Google Trends Ne İçin Kullanılmaktadır?

google trends uygulamasını kullanmak
Google trends temelde popüler anahtar kelimelerin belirlenmesi ve zaman aralıklarının ölçülmesinde etkili olan bir uygulama olarak öne çıkmaktadır. Genel olarak anahtar kelime aratılması işleminin yanı sıra, bu kelimelerin hangi dönemlerde daha yoğun olarak aratıldığını bulma imkanı da mevcuttur.


 
E-ticaret Alanında Google Trends Uygulamasından Faydalanmak


Google trends nedir ve ne şekilde kullanılmaktadır;  yukarıda verilen bilgiler ışığında uygulamanın pek çok kişinin kullandığı e-ticaret alanda faydalanmak mümkün olmaktadır. Peki Google trends bünyesinde dönemsel ve bölgesel sonuçlara ulaşmak neden önemlidir? 
Öncelikle sezonluk ürün satışı yapan siteler için ya da özel gün odaklı satış yapan  işletmeler açısından bu sonuçlar oldukça önemlidir. E-ticaret alanında çalışmaya yeni başlanıyorsa ve etkili bir giriş yapmak amaçlanıyorsa ya da uzun yıllardır bu sektörde çalışılmakla beraber; daha iyi sonuçlar elde etmek düşüncesi ile Google trendler ve sonuçlarından faydalanmak çok etkili bir yol olacaktır. 
Google arama motorunda  hedeflenen kelimelerin arama hacmini yansıtan ve dileğe göre belirlenen dönemlerdeki popüler aramaları gösteren uygulama; temelde bu özellikleri sebebiyle internet satışı alanında çalışanlar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.
 


Google Trends Uygulaması Nasıl Kullanılır?

google trends uygulaması nasıl kullanılır
 Google trends bünyesinde yer alan özelliklerinden birisi, aynı zamanda Google’ın etkileşim yöntemi;  yalnızca kendi arama motoru olan google.com üzerinden veri almasıdır. Bu sebeple diğer arama motorlarında gerçekleştiren aramaların analizleri Google trends bünyesinde bulunmamaktadır. Verileri alırken popüler arama sorguları da tamamen Google dahilinde yer alan sorgulardır ve diğer arama motorlarıyla bağdaşıklığı bulunmamaktadır.
Google trends nasıl kullanılır? Google trends kullanımında, uygulama şekli e-ticaret alanında uğraşılan lokasyon ve hedeflenen kitleye göre değişiklik göstermektedir. Genelde internet satışı alanında sıklıkla kullanılan uygulama, satılan ürünlerin ve yürütülen reklam çalışmalarının trendlere uygun şekilde yönetilerek daha fazla satış yapılmasının sağlamaktadır.
Yalnızca bulunduğu şehirde satış gerçekleştiren bir yerel işletme düşünüldüğünde; Google trendlerde yer alan ülke ve dünya çapındaki popüler aramalara bakmaya gerek olmamaktadır. Ürünün anahtar kelimesi üzerinden Google trends seçimi yapılır ve satış yapılan bölgedeki arama hacmi araştırılır.
Google trends bünyesinde kullanılabilecek bir başka özellik de; sadece yoğun olarak aranan anahtar kelimelerin değil; aynı zamanda popüler aramalar ile ilgili konular hakkında da bilgi sahibi olunmasını sağlamaktadır. 
Google trendler ve etkileşimlerinin anlaşılabilmesi ve değerlendirilmesi için Google trends uygulaması sıklıkla değerlendirilmektedir. Piyasaya sürüldükten kısa bir süre sonra yolu şekilde kullanılmaya başlanan uygulama dahilinde;  kişi ve işletmeler gündemi kolaylıkla takip ederek mevcut satışlarına artırabilecek sanal bilgiler edilmektedirler. Bu sayede internet aramaları üzerinde ön plana çıkmak ve başarılı bir işletme yönetmek çok daha kolay hale gelmektedir. Günümüzün en etkin iletişim kaynağı olan internet ağını ne kadar ayrıntılı bir şekilde kullanabileceğiniz göstergelerinden birisi olan uygulama dahilinde; artık satış için özel bir yer kiralamaya da bir yere giderek satış yapmaya gerek kalmamaktadır.
 Google trends uygulaması ile internetin geniş dünyasını keşfetmek ve özellikle e-ticaret alanında bunun faydaya çevirmek mümkün olmaktadır. Ücretsiz olarak sunulan uygulama;  yalnızca arama motoru üzerinden yapılan aramaları kapsamamakta; aynı zamanda bir arama aracı olarak pek çok ayrıntıya ulaşmayı sağlamaktadır. 
Bireysel olarak her kullanıcının ayrı ayrı gündemini ve satış politikasını takip etmek mümkün olmasa da; özellikle aratılmak istenilen bölgedeki genel trendleri takip edebilmek bakımından önemli olan Google trends uygulaması ile;  her an her yerden arama yaparak güncel durumu takip etmek oldukça kolaydır.
Bu noktada en sık aratılan kelimelerle ilgili;  arama yapılan bölge tarih ve hatta saat detayına dahi rahatlıkla ulaşılabilmektedir. Google tarafından kullanıcılardan elde edilen veriler ya da bunların bir kısmı diğer kullanıcılar ile paylaşılarak satış ağının güçlendirilmesi ve kullanıcıların faydalanması amaçlanmaktadır.
Google trends uygulamalar arasında en çok dikkat çeken ve yoğun olarak kullanılan uygulamaların başında gelen Google trends uygulamasına giriş ve takibi kısaca aşağıda yer aldığı şekilde olmaktadır:
•    Öncelikle Google trends internet sitesi açılır.
•    Öncelikle ülke seçiminin yapılması gerekir. Çünkü bu sayede internete erişim olan tüm ülkelere  ait olan Google arama verileri keşfedilebilir. 
•    Ülke seçimi tamamlandıktan sonra seçilen ülkedeki kullanıcıların Google bünyesinde yaptıkları aramalar genel bir tablo şeklinde ana sayfa üzerinde sunulur.
Yine ana sayfa üzerinden senelere göre oluşan popüler arama kelimelerini ve o güne ait son trendleri görmek ve başlıklara girerek istenen istatistik ayrıntılarına ulaşmak mümkün olmaktadır.  Bu noktada dikkat edilmesi gereken bir husus, ana sayfa üzerinden elde edilen verilerin detaylı olarak alınamayacağıdır. Temel ve en güncel veriler arama çubuğu üzerinden elde edilmektedir.

 

Bir diğer web sitesi analiz aracı olan Alexa nedir ? makalemizi okuyarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

YORUM YAP
Son Yazılarımız