Google My Business Nedir ? Google Benim İşletmem Kullanımı

Google My Business Nedir ? Google Benim İşletmem Kullanımı

yazar profil resmi Emin Bilge - SEO Specialist
tarih ikonu 2021-08-11
Google My Business Nedir ? Google Benim İşletmem Kullanımı

Google my business çevirisi ile ‘Google benim işletmem’ hesabı nasıl oluşturulur ve özellikleri nelerdir? Öncelikle Google my business hesabı Google dâhilinde işletmelerin herkese açık bir kimlik kazanmasına ve internet sitesinin tamamlanmasına yardımcı olan önemli bir özelliktir. Uygulama dâhilinde işletme hususunda sağlanan bilgiler, Google haritalar’da, Google aramada ve Google plus gibi uygulamalarda görüntülenebilir hale gelir.


Google My Business Hesabı Ücretli Midir?

google my business ücretli midir
Google my business hesabı ücretsiz olarak uygulama dâhilinde sunulan özellikler arasındadır. Aynı zamanda mevcut internet sitesinden bağımsız şekilde çalışabilme özelliğine sahiptir; ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken durum mevcut işletme hesabı ile web sitesi arasında gerekli olan bazı bağlantıların sağlanmasıdır. 
Özellikle işletmelere yönelik fayda sağlamak amaçlı kurulmuş olan uygulama dâhilinde işletmeyi tamamlamak adına daha önceden belirli olan Google araçlarından herhangi biri kullanıldıysa ya da işletme belli bir süredir çalışmaya devam ediyorsa, hizmet almak istenen işletme zaten Google my business içinde listelenmiş halde olur. Sisteme giriş yapıldığında eğer işletme başka bir kişi tarafından doğrulanmışsa bu konuda kolaylıkla yardım sayfası üzerinden destek alınabilir ve gerekli talepler iletilir. Öte yandan google işletme özelliğinde sağlanan kart görünümünün gözükmesini tetiklemek için site içi seo optimizasyonu da büyük bir önem arz etmektedir.


 
Google İşletme Hesabı Giriş


Google işletme hesabı giriş yöntemleri belli adımlar izlendiğinde oldukça kolay ve pratiktir. İzlenmesi gereken ilk adım mevcut işletmeye ait bir hesabın olup olmadığından emin olmaktır. Bunu anlamak adına en kolay yol ise, Google araması yaparak kontrol etmektir. 
Yine aynı şekilde işletmeye dâhil bilgileri güncellemek ve düzenli şekilde duyuru yaparak işletmeye katkı sunmak için öncelikle hesabın doğrulanması gerekmektedir. Hesap oluşturma ve doğrulama aşamalarını geçerek Google benim işletmem hesabından ulaşmak için ilk olarak mevcut Google hesabına giriş yapmış olmak gerekir. Burada dikkat edilmesi gereken unsurlardan birisi işletme hesabını ilk kez açanlara yöneliktir. İşletme hesabı eğer ilk kez açılıyorsa giriş yapılan Google hesabının ileride değiştirmeyeceğini bilmek ve ona göre ilerlemekte fayda vardır.
İşletme hesabı girişi yapıldıktan sonra işletmeye dair bilgiler eklenerek, firma Google bünyesinde tanıtıma açılabilir. İşlemler sürerken özen gösterilecek bir başka nokta ise işletmenin sunduğu hizmete dairdir. 
Eğer kullanıcıya hizmet ya da fiziksel olarak ürün satışı yapılıyorsa kayıt sırasında 'müşterilere mal ve hizmetleri bulundukları konumda teslim ediyorum' seçeneğinin işaretlenmesi önem arz etmektedir. Ayrıca dileğe göre işletmenin merkezi ve varsa şubelerini de Google'a rahatlıkla kaydetmek mümkün.


Google İşletme Hesabı Doğrulama

google işletme hesabı doğrulama
Google işletme hesabı doğrulama konusuna gelince, bu işlemin ayrıntılarının da oldukça basit olduğunu söylemek mümkün. İşletme bilgileri ve varsa hizmet alanı belirlendikten sonra girişi doğrulamak kalıyor. Doğrulama işlemi önemlidir çünkü işletmenin girişinin görünürlüğünü ve performans açısından dikkat çeker. 
Google'ın kayıtlı adrese gönderdiği doğrulama e postası onaylanmalı ve doğrulama işlemi yapılmalıdır. Bu işlem yapılana kadar herhangi bir veri bilgisi ve paylaşımı aynı zamanda listeleme işlemi yapılmaz. İşletme hesabı doğrulaması yaparken adrese 7 gün içinde bir e-posta yollanır bu e posta doğrulama kodu yer alır. Kod girilerek doğrulandığı zaman Google benim işletmem hesabı tüm ayrıntılarıyla işleme sokulmuş olur. 
İşletme hesabı doğru bir şekilde ve sorunsuz olarak gerçekleştirilmek isteniyorsa; yukarıda söz edilen adımları izlemekte fayda vardır. Bu adımlardan sonra Google benim işletmem hesabında gerekli bilgileri eklemek ve uygulamayı doğru şekilde kullanmak işlemleri yer alıyor. Bu işlemlerden birçoğu eklenecek listenin yayını alınması açısından önem arz ediyor. 
Öncelikle Google benim işletmem hesabının sunduğu tüm olanaklara ulaşabilmek adına işletmeye dair detayların eksiksiz şekilde girilmesi önemlidir. Aynı zamanda yerel arama sonuçlarında daha görünür olmak için ayrıntılı bilgiler girmekte ve işletmenin bu şekilde bilinir olmasını sağlamakta fayda vardır. Google işletme hesabı açma adımlarının ardından, gerekli olan bilgileri girerek işletmeyi sistemde ön plana çıkarmak gerekiyor. Şimdi bu bilgilerin neler olduğuna ve neden önemli olduğunu birlikte bakalım:
•    Yapılan iş bilgisi
•    Hizmet verilen konum
•    Ürün gönderimi yapılabilen ya da hizmet verilebilen bölgeler
•    Çalışma saatleri
•    İşletmenin merkezi ya da şubelerin ve ayrıntıların
•    İşletmenin fotoğrafları
Bu adımların yanı sıra Google my business hesabı dâhilinde dikkat edilebilecek ve bu sayede işletmeyi ön plana çıkarabilecek pek çok ayrıntı mevcuttur. Örneğin hedeflenen anahtar kelimelerin açıklama kısmına dâhil edilmesi çok yararlı bir etken olabilir. 
İşletmenin çalışma saatlerini ve günlerinin doğru şekilde paylaşılması kullanıcıların bilgi sahibi olması ve işletmeyi tercih etmesi anlamında önemlidir. Yine işletmeyi tanıtırken özen gösterilmesi gereken noktalardan bir diğeri de, işletmeye ait bilgi ve fotoğrafların sunulmasıdır. İşletmeyi tanıtıcı ve doğru şekilde anlatan görselleri kullanmak müşteri kapasitesini artırmak açısından önemlidir. Ayrıca işletmenin adresinin rahatlıkla bulunabilmesi sağlamak amacıyla fotoğraf kullanımı da fayda sağlayan etkenlerden birisidir.


 
Google İşletme Ekleme İşlemi ve Ayrıntıları


Google işletme ekleme işleminin ardından bilgiler girilirken dikkat edilecek hususlardan bir diğeri de kullanıcı yorumlarına dikkat etmektir. Zira sistemdeki kullanıcı yorumları işletmenin imajını oluşturan temel unsurlardan birisidir. Yorum yapıldığında doğru ve yeterli bir biçimde yanıtlamak gerekmektedir, yorumlara yapılan dönüşler her zaman dikkat çeker. 
Google benim hesabım kaydı oluşturulduktan sonra bilgiler girilirken ilk dikkat çeken öğelerden birisi işletmenin logosudur. Normal ticaret hayatımda da olduğu gibi internet ve uygulama dâhilinde de logonun kullanıcılar ve potansiyel müşteriler tarafından akılda kalıcı olması çok önemli bir unsurdur. Burada dikkat edilebilecek bazı ayrıntılar mevcuttur. Örneğin yalnızca işletme logosunun bulunduğu ve sadeliğin hakim olduğu; aynı zamanda kare gibi köşeli hatlara sahip olan bir logo kullanmakta fayda vardır. 
Kapak fotoğrafı da işletmeye ve markaya ait özen gösterilmesi gereken etkenler arasındadır. Sayfanın en üst kısmında yer alan büyük ve dikkat çekici bir fotoğrafın kullanılması akılda kalıcılığı arttıracaktır. Kapak fotoğrafı istenilen zaman aralığında değiştirilebilir ve bunun yanı sıra herhangi bir kampanya sunulduğunda onunla ilgili bir görsele de dönüştürülebilir.

YORUM YAP
Son Yazılarımız