Google Ads Nedir ? Google Reklamı Nasıl Verilir ?

Google Ads Nedir ? Google Reklamı Nasıl Verilir ?

yazar profil resmi Emin Bilge - SEO Specialist
tarih ikonu 2021-08-09
Google Ads Nedir ? Google Reklamı Nasıl Verilir ?

Her firma, adını duyurabilmek ve potansiyel müşterilerine daha kolay bir şekilde erişim sağlayabilmek için reklamlara ihtiyaç duymaktadır. Reklamcılığın internet üzerine taşınmış olmasıyla birlikte Google Ads nedir araştırması da artmıştır. Google Ads, firmaların hizmetleri hakkında internet üzerinden reklam verebilmesini sağlayan bir araçtır. Bu araç sayesinde hem hizmet hakkında bilgi sahibi olan insanların sayısı, hem de reklam veren sitenin trafiği artmaktadır. 
Google Ads, hem büyük hem de küçük firmalar tarafından tercih edilebilmektedir. Bu sayede dünya genelinde en çok kullanılan arama motoru olan Google’da ön plana çıkmak ve bilinir hale gelmek mümkün olmaktadır. Google Ads hizmeti, eski ve en bilinen adıyla Adwords, hizmet satışını arttırmak üzere tercih edilebilecek en etkili yöntemlerden bir tanesidir. 


Google Ads Ne İşe Yarar?

google ads ne işe yarar


Satışlarını iyi yönde şekillendirmek isteyen firmaların ilk tercihi olan Google Ads hizmetleri, reklam veren web sitelerinin trafiğini ve satışlarını arttırmaktadır. Bu sayede Ads hizmeti alan firmaların internet üzerinden yapılan satışlarında büyük oranda başarılar sağlanmaktadır. 
Güncel olarak Google Ads hizmetlerinden yararlanan ve Google reklamları oluşturan 1 milyarı aşkın kullanıcı bulunmaktadır. Bu kullanıcılar, Google Ads sayesinde büyük reklam kampanyalarına gerek kalmadan milyonlarca potansiyel müşteriye erişebilmektedir. Google Ads reklam verme işleminin ne işe yaradığını öğrenmek için aşağıdaki listeye göz atabilirsiniz. 
1.    Google Ads, firmaların müşterileri ile etkileşime geçmesini sağlar. 
2.    İnternet üzerinde yer alan reklamlar arasında firmanızın gözükmesini destekler. 
3.    Kazancın olumlu yönde etkilenmesine vesile olur.
4.    Düşük bir maliyet ile geniş bir kitleye ulaşmanıza yardımcı olur. 
5.    Google Ads, hedefinize yönelik bir reklam düzenlemenizi sağlar, bu sayede hedef kitleniz direkt olarak markanıza yönlendirilir. 
6.    Reklamlarınızın gösterileceği yerleri belirleyebilirsiniz ve bu sayede daha kolay bir şekilde müşterilerinize erişebilirsiniz. 
7.    Google Ads, reklam verenlerin hangi saatlerde reklamlarının gösterilmesine de karar verebilmektedir. 
8.    Adwords hizmetleri tamamen kontrol edilebilir bir yapıdadır. Bu nedenle reklam veren firmaların başarı oranı yüksektir. 
9.    Google Ads ile reklam verenler, maliyet kontrolü yapabilmektedir. Bu sayede verilen reklamlar, bütçeyi zorlamayacak şekilde olmaktadır. 
10.    Reklamlar, tamamen kontrol altında olmaktadır. Buna ek olarak markanın bilinirliğini ön plana çıkartmaktadır. 
Yukarıda da rahatça görülebildiği üzere Google Ads hizmetlerinden faydalanmanın sayısız avantajı bulunmaktadır. Google Ads reklam verme hizmeti alan bireyler, kolayca hedeflerine ulaşabilmektedir. Böylelikle hem kazanç artar hem de firmanın adı kolay bir şekilde duyurulabilir.


 
Google Ads Reklam Verme


Google şirketinin sunduğu ürünlerden bir tanesi olan Google Ads, tamamen kişiselleştirilebilir bir hizmettir. Bu bağlamda Google üzerinden reklam verebilmek çok daha verimli bir hale gelmektedir. Google Ads settings seçeneği sunan Google, reklamların hangi gün, hangi saatte gösterileceğini belirlemenizi sağlamaktadır. Tüm bunlara ek olarak filtreleme özellikleri sayesinde reklamların hangi bireylere gösterileceği de ayarlanabilmektedir. 
Google Ads ürününü kullanmak için yapılması gerekenler oldukça basittir. Bu bağlamda Google Ads adresine giriş yapıp reklamınızı sisteme tanımlamanız ve bu reklam ile ilgili filtrelemeler yapmanız yeterli olacaktır. Üstelik Google Ads ücretlendirmeleri de avantajlıdır. Reklam ücretlendirmeleri, site üzerinde görüldüğü zaman oluşmamaktadır. Eğer herhangi bir sitede gösterilen reklamınız, potansiyel müşteriler tarafından tıklanırsa tarafınızdan ücret talep edilecektir. Kitleniz bu reklamlara tıklamaz ise herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Kısaca özetlemek gerekirse, Google Ads hizmetleri tıklama başı maliyet sistemi ile işleyişini sürdürmektedir. 


Google Ads Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?


Son zamanlarda reklam kampanyası denilince ilk akla gelen seçeneklerden biri olan Google Ads, milyonlarca aktif kullanıcı sayısı ile ön plana çıkmaktadır. Google Adwords nedir, nasıl kullanılır sorusuna yanıt arayan vatandaşlar, bu noktada bazı hususlara dikkat etmelidir. Zira bu hizmetten %100 verim almak isteniyorsa, Google Ads reklam verme aşamasında püf noktalar uygulanmalıdır. Aşağıdaki listeye göz atarak daha detaylı bilgi alabilir ve Google reklamlarınızı bu doğrultuda şekillendirebilirsiniz. 
1.    Reklamlarınızın anahtar kelimeler içermesine dikkat etmelisiniz. Ancak çok fazla anahtar kelime kullanmak, reklamınızın anlam bütünlüğünü zedeleyecektir. Bu nedenle bir ya da iki taneden daha fazla anahtar kelime kullanmamaya özen göstermeniz tavsiye edilir. 
2.    Firmanızın hitap ettiği kitleye odaklı olarak filtreleme yapmalısınız. Eğer reklam vermek istediğiniz firmanız gençlere hitap ediyorsa, yetişkinlerin kullandığı cihazlara reklam vermek absürt olacaktır. 
3.    Google’da sıkça aratılan konulara uygun olarak reklamlarınızı şekillendirirseniz, reklamlardan alacağınız verim çok daha yüksek olacaktır. 
4.    Rakip firmaların reklamlarına göz atmalı ve kendi reklamınızda iyileştirmeler yapmanız önerilmektedir. Bu sayede daha kolay şekilde ön plana çıkabilirsiniz. 
5.    Sadece görüntülü değil, videolu reklamlar da kullanmaya özen göstermelisiniz. 
Bu 5 husus, Google Ads hizmetlerini daha iyi şekilde kullanmanızı sağlayacaktır. Google Ads settings seçeneğini mantıklı bir şekilde kullanırsanız, hedef kitlenizi daha kolay bir şekilde etkileyebilir ve satışlarınızı gözle görülür bir şekilde arttırabilirsiniz. Ayrıca bu hizmetler sayesinde marka bilinirliğinizi arttırarak profesyonel bir imaj oluşturabilirsiniz.   

YORUM YAP
Son Yazılarımız