Title Tag Nedir ? Title Etiketi Ne İşe Yarar ?

Title Tag Nedir ? Title Etiketi Ne İşe Yarar ?

yazar profil resmi Emin Bilge - SEO Specialist
tarih ikonu 2021-11-29
Title Tag Nedir ? Title Etiketi Ne İşe Yarar ?

Arama motorlarında yapılan başlık aratmalarında sayısız sonuç bulunabilmektedir. Karşılaşılan bu sonuçlar, mavi belirgin bir yazı ile ifade edilmektedir. Bu mavi yazılar, title tag nedir sorusunun yanıtıdır. Title tag, kaba tabirle tarayıcıdan belirli bir konu üzerinde araştırma yapılması durumunda karşımıza çıkan içerik başlığıdır. Bu başlık, insanları web sitesine davet etmenin en kolay yolları arasında yer almaktadır.

İnternet sitesi sahipleri, web sitelerinin başarıyı elde edebilmesi adına SEO uyumlu başlık etiketine ihtiyaç duymaktadır. Bu durumun sebebi ise, insanların kitabı okumadan önce kitap kapağını inceliyor olmalıdır. Bu da demek oluyor ki, başlığınız ne kadar ilgi çekici ve ilk sıralarda yer alırsa, web sitenizin trafiği bir o kadar yüksek olacaktır.

Title Etiketi Nedir?

Web sitesi açmak isteyen ya da var olan web sitesini ön plana çıkartmak isteyen siteler, title etiketi nedir konusu üzerine araştırma yapmaktadır. Title tag, daha önce de bahsettiğimiz gibi arama motoru sonucunda çıkan mavi başlıktır. Bu başlık, web sitenizde yer alan bilgi ya da hizmeti özetleyen ve ilgi çeken ilk ögedir.

Title tag, tüm insanların herhangi bir web sitesini ziyaret edip etmeyeceğine karar vermesini sağlayan bir unsurdur. Bu bağlamda eğer title tag ilgi çekici değilse veya konu ile alakasız ise, web sitesi tercihte ön plana çıkamamaktadır. Bu nedenle her web sitesi, içerikleri için iyi bir title tage ihtiyaç duymaktadır.  

Title tag, yalnızca ilgi çekici olmamalıdır. Buna ek olarak SEO uyumlu olması gerekir. SEO nedir araştırması yapan web sitesi sahipleri, SEO hizmet bütününün web sitesini arama motorunda ön plana çıkartmayı sağlayan bir hizmet olduğunu bilmelidir. Zira yapılan araştırmalara göre, her insan internet üzerinden araştırma yaptığı zaman çoğunlukla karşısına çıkan ilk 5 site arasından seçim yapmaktadır. Bu da demek oluyor ki, eğer SEO uyumlu bir title tag yoksa armalarda geri plana düşersiniz ve tercih edilmeyen bir web siteniz olur.

iyi bir title tag nasıl olmalıdır

İyi Bir Title Tag Nasıl Olmalıdır?

Web sitesini ön plana çıkartabilmek için mutlaka iyi bir title tag kullanılması gerekmektedir. Bu bağlamda title tag nedir araştırması, kaliteli bir title tag yazmak için yeterli olmamaktadır. Nasıl her kitabın başlığı ilk başta okunuyorsa, her web sitesinin title tagi de ilk başta okunacaktır. Ancak eğer iyi bir title tag belirlemediyseniz, insanlar rakip web sitelerine yönelim gösterecektir. Bu da, web sitenizin başarısını direkt olarak olumsuz yönde etkiler. Aşağıdaki listeye göz atarak web siteleri için title tag belirlerken dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.  

  1. Belirleyeceğiniz title etiketi uzun olmamalıdır. Çünkü uzun etiketler, arama motorlarında tamamen gözükememektedir. Bu nedenle tercih edilme oranlarınızda düşüş yaşanacak ve web siteniz istediğiniz başarıya erişemeyecektir.
  2. Başlık etiketi, olabildiğince sade ve açıklayıcı olmalıdır. Bu noktada mutlaka uzun ve karmaşık açıklamalar yapmak hem potansiyel müşterilerinizin sitenizi tercih etmemesine, hem de sitenizin geri plana düşmesine sebebiyet verecektir.
  3. Başlık etiketiniz mutlaka SEO uyumlu olmalıdır. SEO uyumu sayesinde web siteniz, ilgili aramalarda ilk sıralarda gösterilerek site içi trafiğin arttırılmasına yardımcı olacaktır.
  4. Başlık etiketiniz, her başlık için farklı olmalıdır. Her başlıkta aynı etiketi tercih etmek profesyonel bir imaj çizilmesini engelleyecektir.
  5. Title tag yazarken anahtar kelime ya da anahtar kelime grupları kullanmak etkili olacaktır. Ancak bilinmesi gerekir ki, anahtar kelime kullanımı web sitenizi ön plana çıkartsa dahi, anahtar kelimenin başlığa uygun olması gerekir. Aksi halde arama sonuçlarında ilk sıralara yerleşseniz dahi, tercihte ön plana çıkmakta zorluk çekersiniz.

Yukarıda belirtilen 5 temel hususa dikkat etmeniz durumunda, title tag nedir araştırmanız daha başarılı olacak ve bu sayede web sitenizdeki bilgi ve hizmetler ön plana çıkacaktır.

meta description nedir

Meta Description Nedir?

En az title tag kadar önemli olan hususlardan bir tanesi de meta description olmaktadır. Meta description nedir sorusuna yanıt arayan bireyler, arama motoru sonucunda site ile ilgili belirtilen açıklama grubu olduğunu bilmelidir.  Meta açıklaması, title tag ve site URL’sinin altında bulunan yazıdır. Bu yazı, hem ilgi çekici olmalı hem de anahtar kelimeler ile güçlendirilmelidir. Yani, title tag konusunda olduğu gibi, meta açıklamasında da mutlaka SEO uyumu ve anahtar kelime kullanımı mevcut olmalıdır.

Meta description veyahut description tag nedir sorusunu yönelten bireyler, bu açıklama yazısını oluştururken bazı hususlara dikkat etmelidir. Bu konu bilgi almak için aşağıdaki listeye göz atabilirsiniz.

  • Meta açıklamasında anahtar kelime bulunmalıdır. Ancak anahtar kelime kullanımı 2’nin üzerine çıkmamalıdır.
  • Meta açıklamasında sitede verilen bilgi veya hizmetlerin genel bir tanımı olmalıdır.
  • Meta açıklaması, mutlaka kısa ve öz tutulmalı ve karmaşadan uzak olmalıdır.
  • Açıklama yazıları arama motoruna uygun olmalıdır. Ancak potansiyel müşterilerinize de hitap etmelisiniz.

Bu hususlara dikkat ederek iyi bir meta açıklaması oluşturabilirsiniz. Bu sayede hem web sitenizi ön plana çıkartabilir hem de trafiğin artmasını sağlayabilirsiniz.

YORUM YAP
Son Yazılarımız